MIT PIERWSZY: STYROPIAN JEST DELIKATNY
Istnieje wiele różnych typów styropianu, które różnią się od siebie trwałością. W jej skład wchodzi odporność na ściskanie (CS), zginanie (BS) oraz rozrywanie (TR). Im większa gęstość, a co za tym idzie, masa styropianu – tym lepsze są jego parametry wytrzymałościowe. Generalnie, nie zaleca się stosowania styropianów o masie mniejszej niż 11 kilogramów/metr sześcienny.
Warto wspomnieć, że styropian nie podlega biodegradacji i zachowuje swoje właściwości przez dziesięciolecia.
MIT DRUGI: STYROPIAN JEST SZKODLIWY DLA ŚRODOWISKA
Wiele osób chętnie podpiera się argumentem, że styropian, jako tworzywo sztuczne, ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Prawdopodobnie żadna z nich nie wie o styropianowych ulach, wykorzystywanych w rolnictwie już od przeszło czterdziestu lat. Pszczoły doskonale się w nich czują, a przecież nie przebywałyby w środowisku niesprzyjającym zdrowemu rozwojowi. Jeśli więc im nie przeszkadza styropianowe otoczenie, nie powinien przeszkadzać również człowiekowi.
MIT TRZECI: STYROPIAN TO RYZYKO WYSTĄPIENIA PLEŚNI
Mimo iż wielu „specjalistów” uważa, że styropian sprzyja powstawaniu pleśni, rzeczywistość pokazuje coś zupełnie innego. Profesjonalnie wykonana termoizolacja znacząco zmniejsza ryzyko pojawienia się pleśni i grzyba – im lepiej ocieplony dom, tym wyższa temperatura ścian. Im wyższa temperatura ścian, tym cieplejsze powietrze w pomieszczeniu (które, w konsekwencji, może przyjąć więcej pary wodnej). Będąca pożywką dla pleśni, wykroplona para, znacznie częściej występuje we wnętrzach niedocieplonych.